Jak wybrać śpiwór? O normach i komforcie

Zakres temperaturowy na śpiworze Fjord Nansen. Poniżej informacja o stronie, po której znajduje się zamek oraz waga śpiworu
Komfort cieplny i norma EN 13537
No właśnie – komfort cieplny. Przecież po to kupujemy śpiwór, aby było nam w nocy ciepło. Ale co to właściwie znaczy? I czy każdy producent może podawać deklarowane temperatury komfortu z kapelusza? Do 1 stycznia 2005 na rynku europejskim tak mogło się dziać, bo nie było żadnego standardu w tym temacie. Wtedy weszła w życie norma EN 13537, która pewien standard dla odczuwania komfortu cieplnego przez użytkowników śpiworów wprowadziła. A skoro producenci są zobowiązani do podawania wartości temperatur w oparciu o ten standard, można robić porównania między poszczególnymi markami i modelami.
Na potrzeby testów wykorzystywany jest manekin termalny (wytwarzający tyle ciepła, co ludzkie ciało) ubrany w skarpety oraz bieliznę termiczną z długim rękawem. W konstruowaniu samej normy wykorzystano fakt, że odczuwanie komfortu cieplnego przez kobiety i mężczyzn jest różne. Kobiety potrzebują wyższej temperatury, aby spać komfortowo – średnio jest to 7 stopni więcej.
Poniżej podaję 4 progi temperatur definiowane przez normę:
1) T-max (temperatura maksymalna) – jest to górna granica komfortu, czyli temperatura przy której osoba częściowo odkryta nie zaczyna się jeszcze pocić.
2) T-comf (temperatura komfortu) – jest to dolna granica komfortu, czyli temperatura przy której standardowa kobieta nie odczuwa zimna w żadnej części ciała, jest w termicznej równowadze. Wartość jest podana dla kobiety leżącej na plecach z wyprostowanymi nogami.
3) T-lim (temperatura ograniczonego komfortu, przejściowa) – jest to dolna granica temperatury, do której standardowy mężczyzna może się komfortowo wyspać zakładając, że ma podkulone nogi i leży na boku.
4) T-ext (temperatura ekstremalna) – oznacza temperaturę przy której standardowa kobieta śpiąc z podkulonymi nogami może odczuć wyziębienie czy dreszcze po 6 godzinach snu w takich warunkach (znaczne ryzyko hipotermii).
Pewnie zastanawiacie się co oznacza standardowy w odniesieniu do kobiety i mężczyzny wg tego standardu. Otóż już podaję:
standardowa kobieta: wiek 25 lat, 60 kg, 160 cm wzrostu.
standardowy mężczyzna: wiek 25 lat, 70 kg, 173 cm wzrostu.
Jak wybrać śpiwór korzystając z tych temperatur?
Najważniejsze jest branie pod uwagę wartości T-comf i T-lim. Dla pierwszej z nich: w śpiworze każdy powinien odczuwać ciepło (zarówno zmarzlaki jak i kobiety, dla których ta temperatura została wyznaczona podczas testów). Mówiąc w skrócie – kierując się tą temperaturą umieszczoną na metce śpiwora mamy niejako gwarancję, że będzie nam w nim ciepło bez względu na płeć.
Jeżeli jesteś mężczyzną przekonanym, że nie odczuwasz przesadnie chłodu i chcesz zminimalizować masę śpiwora, kieruj się przy wyborze wartością T-lim. Będziesz się w takim śpiworze jeszcze komfortowo wysypiał. Ta temperatura dla danego śpiwora będzie niższa o 7 stopni niż T-comf, dlatego pamiętaj, że Twojej partnerce podczas wyprawy będzie już chłodno i na pewno nie będzie z tego zadowolona.
Zdarza się, że wartość T-max jest pomijana przez producentów i nie podawana na metkach. W zasadzie tą temperaturą można się kierować wyjeżdżając w bardzo ciepłe rejony.
Nigdy nie wolno kierować się przy wyborze śpiwora tylko wartością T-ext! Jest to temperatura, przy której już może grozić nam utrata zdrowia. Wtedy śpiwór gwarantuje jedynie przeżycie i to pod warunkiem, że nie przebywamy w nim dłużej niż 6 godzin.
Od czego jeszcze zależy, czy będziemy komfortowo spać?
- od tego, czy śpiwór jest osłonięty od wiatru,
- od tego, czy jesteśmy najedzeni i czy mamy suchą odzież,
- od tego, czy jesteśmy zdrowi,
- od tego, jak mocno jesteśmy zmęczeni po całodniowej aktywności,
- od dobrej izolacji od podłoża (materac, mata, karimata),
- od tego, jak grubą mamy na sobie odzież,
- od wilgotności i przepływu powietrza w namiocie,
- od wieku. Starszym osobom trudniej się ogrzać ze względu na gorsze krążenie.
Przy pisaniu tekstu inspirowałem się:
http://www.prima-outdoor.com/extract-from-the-en-13537-european-standard
http://ngt.pl/forum/norma-en-13537,6151.html