O NAS

IMGP1945

W Duecie po Świecie:

W Duecie po Świecie to blog podróżniczy, który relacjonuje podróże rowerowe, wędrowanie z plecakiem oraz różne sposoby biwakowania. Piszemy o organizacji podróży, podjazdach, szlakach, sprzęcie, kempingach i spaniu na dziko.

Jesteśmy doświadczonymi sakwiarzami, a wszelkie wyprawy rowerowe organizujemy na własną rękę. Do tej pory pedałowaliśmy po 12 krajach w Europie (m.in. Polska, Czechy, Francja, Hiszpania, Rumunia, Austria, Włochy, Serbia), przejeżdżając około 13.000 kilometrów. Przede wszystkim uwielbiamy jeździć rowerami po górach, dlatego nie unikamy górskich dróg. Do tej pory pedałowaliśmy po Sudetach, Karpatach, Górach Wschodnioserbskich, Alpach, Górach Betyckich, u podnóża Pirenejów. Na rowerowym koncie mamy m.in. najwyżej położoną drogę w Europie (Pico del Veleta 3.398 m n.p.m, Hiszpania, Góry Betyckie). Obecnie na naszym blogu znajdziesz także m.in. informacje o takich podjazdach jak alpejskie Passo dello Stelvio, Grossglockner, karpacka Transalpina, czy Szosa Transfogaraska lub sudecka Przełęcz Okraj.

Mamy za sobą dwie długodystansowe wyprawy rowerowe:

Równolegle jesteśmy pasjonatami trekkingów po górach. Lubimy zarówno jednodniowe wędrówki, jak i te wielodniowe z cięższym plecakiem oraz noclegiem w górach. Do tej pory chodziliśmy po Karpatach, Sudetach, Górach Dynarskich i górach Islandii w Europie oraz po Kordylierach w Ameryce Północnej. W tych ostatnich po raz pierwszy dotarliśmy powyżej 4.000 m n.p.m. (Mt. Elbert 4.401 m n.p.m. oraz południowa grań Maroon Bells 4.050 m n.p.m, Stany Zjednoczone, Góry Skaliste). Odwiedziliśmy również Himalaje Nepalu w Azji, drepcząc powyżej 5.000 m n.p.m.

Często stajemy przed dylematem: w jaki sposób poznać dany region? Pieszo, czy rowerem? Jednak jako wielbiciele przyrody wkrótce dochodzimy do wniosku, że oba sposoby są satysfakcjonujące. Gdy dodamy spanie pod namiotem, jesteśmy całkowicie spełnieni. Jeśli Ty też czujesz się doskonale w górach, pod namiotem, na wyprawie rowerowej, wśród przyrody – zapraszamy na naszą stronę. Prawdopodobne, że znajdziesz u nas inspirację albo interesujące Cię informacje na temat organizacji podróży, warunków w danym regionie, o potrzebnym sprzęcie lub trasie. Do zobaczenia we wpisach 🙂

Parę słów o nas: 

Prywatnie nazywamy się Karolina i Kamil. Uwielbiamy przyrodę, wszelkie przewyższenia terenu, wysiłek fizyczny, parki narodowe oraz krajobrazowe. W naszych podróżach odnajdujemy radość życia. Lubimy zmęczyć się podczas docierania do celu, żeby cel ten stawał się wszystkim w „tu i teraz”. Dlatego preferujemy przemieszczanie się siłą własnych mięśni (rower, pieszo). Chętnie wstajemy przed świtem, żeby wyruszyć w świat, kiedy jest on jeszcze zastany, przyłapany na największej autentyczności. Nasze podróże są miniaturą naszego życia: nie wybieramy najłatwiejszych rozwiązań, rzadko chodzimy na skróty, z dużym dystansem patrzymy na konwenanse i na to, co „popularne”, czy „modne”, chętnie pokonujemy własne ograniczenia, zadaniowo podchodzimy do napotkanych trudności. Wierzymy, że każdy człowiek nie bez powodu o czymś marzy. Że za każdym szczerym pragnieniem stoi wielka potrzeba, na którą należy odpowiedzieć.

Relacje oraz wrażenia z naszych eskapad można znaleźć w prasie drukowanej (magazyn turystyki rowerowej Rowertour, magazyn rowerowy bikeBoard) i w Internecie (strona internetowa producenta sakw rowerowych Crosso, portal podróżniczy Peron 4). Szczegóły na ten temat znajdziesz w zakładce WSPÓŁPRACA.

KAROLINA

Podczas wypraw najczęściej wstaję jako ostatnia, ale na trasie jadę lub idę jako pierwsza, wyznaczając tempo. Chętnie odpowiadam za dokumentację fotograficzną, zbieranie materiałów do artykułów, czuwam nad mapą i pilnuję przebiegu trasy. Ponadto pełnię funkcję strażniczki wyprawowego dobytku (np. przed sklepem) 🙂 Na etapie planowania sporządzam kosztorysy, wyszukuję informacje, obmyślam strategie pakowania. Kocham zieleń i górskie strumienie, a najlepiej czuję się w Karpatach. Najchętniej wracam w Bieszczady i do Czech.

KAMIL

Podczas podróży najczęściej zajmuję się zaopatrzeniem oraz odpowiednim bilansowaniem naszej wyprawowej diety. Chętnie serwisuję sprzęt, dokonuję podstawowych napraw. Na podjazdach dopasowuję się do kobiecych możliwości Karoliny, na zjazdach to ja narzucam tempo. Na etapie planowania podróży zajmuję się kwestiami sprzętowymi i nierzadko planowaniem przebiegu trasy. Na równi zajmujemy się rozbijaniem oraz składaniem biwaków. Uwielbiam góry i las. Nie lubię dużych miast. Najlepiej czuję się w Środkowej Europie, a najchętniej wracam w Tatry i do Czech.

Z naszych dzienników podróży:

O radości życia w podróżnym bagażu

Hiszpania, 19.10.2016, 142. dzień wyprawy rowerowej po Europie

„Nigdy nie wiemy co jest lepsze: siedzenie w namiocie, czy siedzenie na rowerowym siodełku. Z obu tych miejsc rozlega się niesamowita perspektywa życia, której nie da się dosięgnąć z bezpiecznego domu.

Zależność od pogody, ukształtowania terenu, spotkanych ludzi, źródła wody, długości dnia i pojemności sakw oddaje nam to, co zostaje zabrane przez luksus życia wśród przedmiotów, w komfortowym mieszkaniu. Pełnia życia, bo o niej mowa, pojawia się na podjeździe, w niepewności, w mowie do obcego człowieka, zmęczeniu, w lodowatym jeziorze, we wschodzie słońca tysiące kilometrów od domu, w owsiance zrobionej na kolanie.”

O prostocie szczęścia

Czechy, 07.2015, 1-2. dzień podróży rowerowej przez czeskie Sudety

„Późnym wieczorem na łące rozbiliśmy namiot. Znaleźliśmy się w otoczeniu pierwszych wzgórz, które pięknie wypełniały krajobraz. Obok za krzakami zawijała się rzeka Opava, w której umyliśmy się po zmroku. Zjedliśmy kaszę jaglaną na kolację i już nie chcieliśmy być nigdzie indziej na świecie. Dosięgła nas ukochana prostota bycia tu i teraz. Bo co może być prostszego niż urlop na rowerze? Spanie w namiocie, gotowanie na kuchence turystycznej? Smarowanie bułki na kolanie? Chodzenie na boso po trawie, zrywanie czereśni z drzewa? Mycie się w zimnym potoku?

[…] Wreszcie dotarliśmy do pierwszego stromego podjazdu. Wspięliśmy się znad pól do poziomu lasu. Przełożenia 1-1 i nogi niemal błyskawicznie przypomniały sobie górską jazdę. Z szerokim uśmiechem pokonaliśmy 3,5 kilometra zakrętów i wjechaliśmy na pierwszą przełęcz w czeskich Sudetach (przełęcz pod Biskupią Kopą). Po raz kolejny dosięgło nas piękno prostoty – nie mylić z łatwizną.”

O wolności

Islandia, czerwiec 2017

„Dlaczego tak lubię smarować bułkę na kolanie? Gotować pomidorówkę na turystycznej kuchence, podczas gdy nie przepadam za robieniem tego w domowej, dobrze wyposażonej kuchni? Czemu jest mi dziesięć razy przyjemniej umyć się w kucki w zimnym jeziorze niż wziąć wygodny prysznic w ciepłej łazience?

BO TO JEST WOLNOŚĆ, CHOĆ NIE MA W NIEJ WYBORU. Wolność od rutyny, przyzwyczajeń, norm i łatwizny, choć nie ma tam wyboru, bo są w niej bardzo ograniczone możliwości.

Zawsze będąc w drodze przekonujemy się, że wolność nie polega na przedmiotowym dobrobycie, a na minimalizmie. Człowiek, który posiada mniej udogodnień ma większą świadomość bieżącego dnia, otoczenia i siebie. To nieco paradoksalne spostrzeżenie, że zwiększona zależność od okoliczności zewnętrznych daje nam poczucie wolności.

Ale o ile swobodniej czuje się człowiek nie mając wokół siebie setek przedmiotów, o które musi dbać? Korzystając z uproszczonych rozwiązań, jakie umożliwia wyprawowa rzeczywistość? Wykonując najprostsze i najważniejsze życiowe czynności jako priorytetowe? Pozbywając się fałszywych potrzeb oraz natłoku udziwnień? Uświadamiając sobie dlaczego coś jest potrzebne, a dlaczego coś innego nie jest?”

O uwielbieniu dla przyrody

Szwajcaria, 31.08. 2016, 93. dzień wyprawy rowerowej po Europie

„To był masyw Mont Blanc. Poranne światło delikatnie malowało cienie na ośnieżonych czubkach, a dostojność i monumentalność wprawiła nas w osłupienie. To był niesamowity moment, taki kiedy gapisz się, a z oczu kapią ci łzy, mimo, że nie lubisz się wzruszać. Ale one same spadają na koszulkę, nawet nie zauważyłeś, w którym momencie się pojawiły. Czujesz się nawet nieco zakłopotany, bo nie dość, że ryczysz, to jeszcze właściwie stoisz na poboczu, niemal w rowie, a obok przejeżdżają głośne samochody.

To był moment przepięknego spełnienia, gdy po wielu dniach i nocach o własnych siłach docierasz bardzo daleko, a ten doskonały świat, ten złożony z przyrody, pokazuje ci czyste piękno. Muzyka, taniec, rzeźba, drugi człowiek potrafią je w tobie rozbudzić, ale to zazwyczaj emocja. Natomiast w tym nie było emocji, nie było żadnej myśli. Widząc je nie myślisz o niczym. Po prostu najgłębszym wymiarem swojego bycia odbierasz to, co jest przed tobą. Ono nie zna emocji, nie mieszka w myślach, ani wspomnieniach. Odbija się w tobie. O pięknie nie trzeba myśleć. Piękno trzeba po prostu podziwiać.”

Kontakt: wduecieposwiecie@gmail.com

IMGP0244

Reklama

6 uwag do wpisu “O NAS

 1. Tak pięknie wyrażacie swoje przeżycia, emocje, że niektóre cytaty z Waszych przemyśleń siedzą w mojej głowie całymi dniami. Ubieracie swoje myśli w piękne słowa- pewnie jest to zasługą wolności, która jest w Was, której wyjechaliście naprzeciw, na Waszych rowerach… Wiem coś o tym bo sam trochę jeżdżę- niestety „wokół komina”, jednak już poznałem na tyle jej uzależniający smak, że coraz bardzie zaczynam zdawać sobie sprawę jak niewiele potrzeba do sczęścia i jakim ciężarem jest codzienność z jej „stanem posiadania” i jak niepostrzeżenie staliśmy się niewolnikami by jej służyć i gonić własny ogon -w tle słuchać tykanina zegara i zdać sobie sprawę z własnego życia- może dopiero jak ów zegar wybije dwunastą…
  Pozdrawiam. andiwo

  Polubione przez 1 osoba

  • Witaj andiwo, miło Cię poznać. Szczęście jest blisko, radość jest w nas 🙂 Wspaniale, że odnajdujesz je w pobliżu, za zakrętem swojej okolicy. Oby więcej takich chwil, miejsc, rowerowych wypraw i wycieczek. To prawda, zegar nigdy się nie zatrzymuje, a o jakość swojego życia musimy dbać sami. Najlepiej od teraz, a nie tylko w nieokreślonej przyszłości, na którą ciągle zbieramy i odkładamy wszelkie plany. Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi odczuciami, nawet nie wiesz jak miło czytało się Twoje słowa 🙂 Samego dobrego!

   Polubienie

 2. Nie ma tak naprawdę znaczenia czy jeździ się wokół przysłowiowego komina czy też pokonuje tysiące kilometrów na nieznanych drogach. Oczywiście – doświadczanie nowego jest nieporównywalnie bardziej motywujące niż deptanie wciąż po tych samych ścieżkach, ale najważniejsze, że w ogóle się to robi. Też nigdy nie byłam na takiej wyprawie jak Autorzy tego bloga, ale rower kocham i jeżdżę kiedy tylko mogę. Czasem brakuje motywacji, a bo to dzień nie taki, pogoda nieodpowiednia, lenistwo ogarnęło i wygodniej i bezpieczniej posiedzieć przecież w ciepłym domku. Ale kiedy już się jednak z niego postanowi wyjść i wsiąść na siodełko to się potem po prostu jedzie. Nawet kilkanaście kilometrów dziennie to zawsze więcej niż zero. Zresztą na takich małych wyprawach licznik też rośnie w siłę. Mój w miniony weekend obchodził urodziny – 10000 kilometrów. A jeszcze parę lat temu nawet do głowy by mi nie przyszło, że kiedykolwiek tyle przejadę, bo była to liczba z kosmosu. Pozdrawiam! 🙂

  Polubienie

  • Hej enami! Gratulacje dla licznika 😀 A może to Twoje nogi bardziej obchodziły te urodziny (no bo licznik tylko liczył, a to Ty kręciłaś)? 🙂 Przysłowiowy komin też jest spoko! Dzięki za komentarz, szerokiej drogi i wiatru w plecy 🙂

   Polubienie

 3. Wasze teksty są bardzo wciągające. Z przyjemnością przeżywa się emocje jakie wy przeżywaliście w danym momencie. Zawsze jak was czytam to nachodzi mnie refleksja jak bardzo zatraciliśmy się w konsumpcjonizmie XXI wieki. Fajnie że są ludzie, dla których ważniejsze jest być niż mieć.

  Polubienie

  • Witaj pieszoprzezlas! Taka jest poniekąd misja tego bloga. Chcemy dzielić się radochą z najmniejszych rzeczy i prostych możliwości. Przeżycia, emocje, przemyślenia, marzenia, doświadczenia stanowią o wyjątkowości każdego człowieka, dlatego staramy się je tutaj zatrzymywać. I dziękujemy za Twoją myśl 🙂 Za komentarz i miłe słowo 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s