Mata samopompująca Hannah Lite 3.8

Mata Samopompująca Hannah Lite 3.8

dscn2475

Na czym spać w podróży? Czy da się połączyć wygodę, lekkość i prostotę działania w jednym przedmiocie? Poniżej dzielimy się swoimi doświadczeniami dotyczącymi maty samopompującej.

PARAMETRY Hannah Lite 3.8 (dane producenta)

 • Materiał: poliuretan
 • Kolor: molten lava (góra), ciemno szary (spód)
 • Wymiary: 183 x 51 cm; po spakowaniu: 16 x 26 m
 • Grubość: 3,8 cm
 • Masa: 933 g

Pierwsze wrażenia

W komplecie otrzymujemy oczywiście pokrowiec z, wydawałoby się, całkiem mocnego materiału. Co ważne, pokrowiec nie jest uszyty „na styk”, więc nawet jeśli nie złożymy maty jak fabryka, to bez problemu uda się ją do niego zmieścić. W pokrowcu znajduje się jeszcze mały zestaw naprawczy składający się z kleju i dwóch łatek – po jednej w kolorze góry
i spodu maty. Sama mata jest spięta dwoma rozciągliwymi taśmami.

Pompuje się to, czy nie?

Czas sprawdzić ile ten wynalazek jest wart. Zaznaczymy, że mieliśmy pierwszy raz do czynienia z takim sprzętem. Odkręciliśmy zawory, rozwinęliśmy maty na podłodze i… nic się nie działo! I tak przez kilkanaście minut. Pomyśleliśmy, że może ze względu na to, że pewnie pozostawały długi czas zrolowane, trzeba im przy pierwszym użyciu nieco pomóc. Tak też zrobiliśmy. Nadmuchaliśmy, spuściliśmy powietrze i już za drugim razem maty ładnie się napompowały… Same. Trwa to około 10 minut. Później trzeba jeszcze dmuchnąć z 3-4 razy
i gotowe.

Komfort

Siedząc na macie Hannah Lite 3.8 nie odczuwa się jakiegoś szczególnego komfortu, czuć podłoże. Ale gdy się położyć, to jest naprawdę wygodnie! Kiedy szukaliśmy jakiegoś podłoża do spania, chcieliśmy aby można było wyspać się komfortowo, a nie czuć każdy kamień jak na cienkiej karimacie. Podczas poszukiwaniu komfortu uznaliśmy, że odrzucamy maty o grubościach 2,5 cm oraz te powyżej 5 cm. W przypadku tych drugich powodem była oczywiście zbyt duża masa, wielkość i cena. Na szczęście jest spory wybór produktów o grubości 3,5 lub 3,8 cm, co jest świetnym kompromisem. Na naszych matach Hannah Lite 3.8 subiektywna wygoda spania jest zbliżona do naszego rozkładanego tapczanu, a często budząc się rano uznawaliśmy, że nawet lepsza.

Izolacja

Producent opisuje matę Hannah Lite 3.8 jako produkt trzysezonowy, więc można się spodziewać, że podczas mrozów może nie zapewniać odpowiedniej bariery dla zimna z podłoża. Ale może ktoś to sprawdzał? Na podstawie naszych testów wynika, że do temperatury 3-4 stopni na zewnątrz podczas spania w namiocie nie występuje żadne ziębienie od dołu. Podobnie jak przy spaniu pod chmurką w temp. 7-8 stopni. W niższych temperaturach na razie tego nie sprawdzaliśmy.

Wytrzymałość

Po kilku miesiącach użytkowania maty Hannah Lite 3.8 pokrowiec jest cały, zestaw naprawczy się nie przydał, maty też nierozdarte, ale… No właśnie. Na ostatnich dniach wyprawy dookoła Polski, budząc się rano, mieliśmy wrażenie, że zasypialiśmy z większą ilością powietrza w matach. Do tego czasu spaliśmy na nich około 50 razy. Nie przejęliśmy się tym jakoś wielce, ale potem skorzystaliśmy z nich ponownie. Po około 6 godzinach spania okazywało się, że powietrza ubyło już na tyle, że było czuć obniżenie poziomu wygodnictwa. Pozostało tylko dodmuchać i kontynuować spanie. Już w domu rozpoczęło się szczegółowe śledztwo. Na pierwszy ogień poszedł zawór. Sprawdzanie na ucho i pod wodą nic nie dało – szczelny. Później sprawdzanie całych mat w wodzie – również nic, a powietrze, jak powolutku uchodziło, tak uchodzi dalej. Dotąd nie dociekliśmy przyczyny, ale będziemy w dalszym ciągu badać.

Dodajmy jeszcze, że maty niechętnie wchłonęły wilgoć, którą dostały podczas spania pod chmurką nad morzem. Trzeba też uważać na to, aby piasek nie dostawał się do zaworu. Gdy nam się to przytrafiło, Karola na ochotnika wydłubywała pojedyncze ziarenka piasku za pomocą scyzoryka. Wtedy pomogło oklejenie zaworu taśmą, ale i tak na piasku lepiej być ostrożnym.

Podsumowanie

Ciężki orzech do zgryzienia. Gdyby nie to uchodzące powietrze, powiedzielibyśmy, że jesteśmy w 100% zadowoleni z mat  Hannah Lite 3.8. Spełniają wszystkie nasze oczekiwania. Jak tylko dociekniemy, gdzie jest przyczyna znikającego powietrza, to uzupełnimy tę opinię.

Tymczasem przedstawiamy wady i zalety mat samopompujących Hannah Lite 3.8:

ZALETY:

 • bardzo wygodna,
 • niska masa,
 • zajmuje mało miejsca po spakowaniu,
 • łatwo się ją czyści,
 • nie wchłania szybko wilgoci

WADY:

 • po ok. 50 użyciach zaczęło lekko uciekać powietrze, do tej pory nie wiadomo skąd.

Dane producenta pochodzą ze strony: http://eshop.hannah.cz/en/mat-hannah-lite-3-8-357742.html

 W Duecie po Świecie

Zrolowana mata ze spuszczonym powietrzem łatwo daje się spakować do pokrowca.

Zrolowana mata ze spuszczonym powietrzem łatwo daje się spakować do pokrowca.

Zawór powietrza

Zawór powietrza

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s