Kempingi i chaty na szlakach Laugavegur + Fimmvorduhals (Islandia)

Kempingi i chaty na szlakach Laugavegur + Fimmvorduhals (Islandia)

Kempingi i chaty na szlakach Laugavegur oraz Fimmvorduhals umożliwiają kilkudniową wędrówkę przez islandzki interior (wnętrze wyspy). Rozlokowane co kilkanaście kilometrów zostały pomyślane jako skrajne punkty poszczególnych odcinków szlaków. 

Na kempingu w Alftavatn

Korzystaliśmy z nich w trakcie naszego 5-dniowego wyjazdu w góry, podczas którego szliśmy z Landmannalaugar przez Thorsmork do Skogar (81 km). Spaliśmy wtedy na 4 kempingach, ale szlaki Laugavegur oraz Fimmvorduhals (łącznie 81 km) „klasycznie” dzielone są na 6 odcinków i cały wyjazd zajmuje wtedy około 7-8 dni, więc na trasie funkcjonuje więcej miejsc, na których można spędzić noc. Poza nimi nocowanie jest zabronione. Są to również niemal jedyne oznaki cywilizacji w tym regionie oraz jedne z niewielu elementów turystycznej infrastruktury.

Chaty oraz kempingi na szlaku Laugavegur prowadzone są przez organizację turystyczną Ferðafélags Íslands, z kolei na szlaku Fimmvorduhals przez organizację Útivist.

Standard wielu (ale nie wszystkich) tych miejsc jest do siebie zbliżony. Leżą one na różnych wysokościach i w zróżnicowanym otoczeniu. W większości działają podstawowe udogodnienia do zaspokajania podstawowych potrzeb oraz ułatwiające codzienne funkcjonowanie: toalety, prysznice, utwardzone kładki do przemieszczania się pomiędzy budynkami, kontenery na śmieci, zmywalnie naczyń, ławki do siedzenia, punkty, w których można kupić pilne elementy trekkingowego ekwipunku.

W poniższym poście opisujemy poszczególne chaty oraz kempingi, które mijaliśmy na swojej trasie i / lub z których korzystaliśmy. Z różnych względów może to ułatwić planowanie trekkingu. Niektóre informacje pochodzą ze stron organów prowadzących, a więc Ferðafélags Íslands oraz Útivist. NINIEJSZY WPIS STANOWI UZUPEŁNIENIE O NOCLEGACH DLA OBSZERNEGO POSTU O SZLAKACH LAUGAVEGUR I FIMMVORDUHALS, znajdującego się pod tym linkiem: → LAUGAVEGUR + FIMMVORDUHALS. SZLAKI PIESZE W ISLANDII.

Szlak Laugavegur

Szlak Laugavegur łączy Landmannalaugar z doliną Thorsmork (punkt Langidalur) i mierzy 54 kilometry długości. Zazwyczaj dzielony jest na następujące odcinki:

 • Landmannalaugar – chata Hrafntinnusker (12 km)
 • chata Hrafntinnusker – jezioro Alftavatn (12 km) lub chata HrafntinnuskerHvanngil (16 km)
 • jezioro Alftavatn Emstrur / Botnar (16 km) lub HvanngilEmstrur / Botnar (12 km)
 • Emstrur / BotnarLangidalur (15 km)

Punkty wspólne WSZYSTKICH wymienionych wyżej miejsc na szlaku Laugavegur (2018):

 1. każde z nich daje możliwość nocowania w chatach dla turystów (zazwyczaj są tam wieloosobowe sypialnie oraz w pełni wyposażone kuchnie dostępne wyłącznie dla mieszkańców chat) lub na polu namiotowym we własnym namiocie.
 2. zaopatrzenia się w wodę do picia (w Islandii woda z kranu jest zdatna do spożycia, dlatego w ogólnodostępnych zlewach zamontowane są wysokie krany z wężykami ułatwiającymi czerpanie do butelki.).
 3. udzielenia informacji turystycznej (w każdym punkcie dyżuruje pracownik schroniska. Poza godzinami pracy często przeróżne informacje przywieszane są w oknach.).
 4. przeanalizowanie mapy szlaków (przy każdym schronisku znajdują się tablice z mapami i opisami kolejnych odcinków szlaku w językach angielskim, islandzkim, niemieckim).
 5. uzupełnienia pojedynczych elementów ekwipunku (punkty sprzedaży np. słodyczy, kartuszy z gazem, pokrowców na plecak znajdują się w informacji turystycznej).

Na terenach schronisk na szlaku Laugavegur nie ma sieci Wi-Fi, a także nie ma możliwości ładowania sprzętu elektronicznego (potrzebne własne zaopatrzenie).

W 2018 roku ceny za nocowanie w chatach na szlaku Laugavegur wynosiły 8.500 – 9.000 isk / os. natomiast za korzystanie z pól namiotowych 2.000 isk / os. Jeśli w schroniskach znajdował się prysznic, to skorzystanie (ciepła woda) było dodatkowo płatne i wynosiło 500 isk za każde 5 minut (specjalny podajnik pod prysznicem z instrukcją obsługi po angielsku na ścianie). Jeśli nie masz przy sobie monet, można kupić je, płacąc za nocleg.

Landmannalaugar

Start lub koniec trasy. Punkt położony około 550 m n.p.m. Prowadzi tam szutrowa droga, którą dojeżdżają samochody oraz autobusy terenowe przywożące i odwożące turystów ze szlaku. Dlatego jest to nieco tłoczne oraz ruchliwe miejsce. Nie nocowaliśmy w nim, ponieważ zaraz po przyjeździe ruszyliśmy w drogę.

Pole namiotowe z szutrowym podłożem. Trzeba liczyć się z koniecznością przywiązywania odciągów namiotu do większych kamieni, ponieważ w taką nawierzchnię trudno wbić śledzie. W porównaniu z innymi schroniskami na trasie Landmannalaugar posiada obszerny węzeł sanitarny w dużym budynku (kilka toalet dla kobiet, kilka toalet dla mężczyzn, kilka pryszniców i umywalek).

Dla wielu ludzi odwiedzających to miejsce, niewątpliwą atrakcją jest fakt, że obok kempingu przepływa niewielka rzeka z gorącą wodą, w której można się wykąpać. Jeżeli ktoś planuje taki relaks po przyjeździe lub przez wyjazdem, to potrzebne będą kąpielówki. W Landmannalaugar można rozpocząć również krótkie, kilkugodzinne trekkingi po okolicznych górach. Strona: → https://www.fi.is/en/mountain-huts/landmannalaugar.

Landmannalaugar

Widok na Landmannalaugar z podejścia na początku szlaku Laugavegur

Hrafntinnusker

Oddalona o 12 kilometrów od Landmannalaugar (na północy) oraz 12 km od Alftavatn (na południu). Najwyżej na szlaku Laugavegur położona górska chata (ok. 1.100 m n.p.m.), co wiąże się z wieloma konsekwencjami. Z racji wysokości bardzo często teren zakrywają chmury, przez co długo utrzymuje się tam śnieg i jest zimno. Poniższe zdjęcie zostało zrobione w połowie lipca.

Ma dostęp do latryn, ale brak prysznica. Droga dojazdowa do schroniska jest dostępna jedynie dla serwisu zaopatrującego. Z tego względu brak kontenerów na śmieci i każdy jest zobowiązany do zabrania swoich śmieci ze sobą do kolejnego schroniska. Działa tam mały punkt informacji, ze skromnym asortymentem spożywczo-sprzętowym (słodycze, kartusze, ochrona przeciwdeszczowa). Nie nocowaliśmy w Hrafntinnusker głównie ze względu na warunki atmosferyczne. Tego samego dnia dołożyliśmy kolejne 12 kilometrów i poszliśmy do następnego schroniska. Dystans 24 kilometrów łącznie był jak najbardziej do wykonania, nawet pomimo faktu, że cały trekking zaczynaliśmy dopiero około godziny 14.00.

Strona internetowa: → https://www.fi.is/en/mountain-huts/hrafntinnusker.

Chata Hrafntinnusker w połowie lipca

Alftavatn lub Hvanngil

Kolejnym schroniskiem na trasie jest Alftavatn malowniczo położone nad jeziorem o tej samej nazwie (ok. 550 m n.p.m.). Prowadzi tu szutrowa droga dostępna dla samochodów terenowych. Na miejscu znajduje się kilka toalet, 2 prysznice, zmywalnia naczyń, kontener na śmieci.

Pod prysznicem można się naprawdę ogrzać, choć moment przejściowy po kąpieli jest nieco traumatyczny 😉 Budynek jest prowizoryczny, a ciepło wytworzone przez gorącą wodę natychmiast uchodzi na zewnątrz. Liczba pryszniców nie jest zadowalająca (2) i wieczorem trzeba czekać nawet kilkadziesiąt minut na swoją kolej. Działa tam bar otwarty codziennie pomiędzy 7.00 – 23.00, gdzie w określonych godzinach można zjeść śniadanie, lunch lub obiad. Przekąski, ciepła kawa i inne napoje są natomiast dostępne przez cały czas otwarcia. Strona: → https://www.fi.is/en/mountain-huts/alftavatn.

Schronisko Alftavatn oddalone jest o 12 km od Hrafntinnusker (na północy) oraz zaledwie 4 km od Hvanngil i o 16 km od kolejnego schroniska Emstrur / Botnar (na południe) położonych dalej na trasie.

Hvanngil podobnie położone około 550 m n.p.m. może być alternatywą dla Alftavatn, która skraca kolejny dzień wędrówki do Emstrur / Botnar o te 4 kilometry. Hvanngil jest również rekomendowane jako mniej wietrzne, ponieważ leży w zagłębieniu, otoczone z każdej strony zboczami gór. Dostępne toalety oraz prysznice i kontener na śmieci.

Strona internetowa: → https://www.fi.is/en/mountain-huts/hvanngil.

Schronisko Hvanngil

Budynek infromacji turystycznej w Alftavatn

Emstrur / Botnar

Po drugim dniu wędrówki, tym razem przez szaro-czarny, wulkaniczny krajobraz, trafiliśmy do schroniska Emstrur – Botnar położonego na brązowym piachu, w zagłębieniu między wzgórzami (ok. 465 m n.p.m.).

Pole namiotowe jest tam rozciągnięte wzdłuż lodowatego potoku, który spływa ze stromego zbocza. A to oznacza, że i teren pod namioty opada w dół. Żeby wieczorem znaleźć sobie płaski fragment gruntu, trzeba sporo zejść i minąć wszystkich wędrowców, którzy przyszli tu przed nami 🙂 Podłoże to piach z kamieniami pod spodem i czasem wbicie śledzia okazuje się niewykonalne – dlatego rozbijaliśmy namiot „metodą mieszaną” korzystając także z dużych kamieni do przywiązywania odciągów. Ze względu na położenie jest to jeden z ciaśniejszych kempingów na trasie, gdzie przynajmniej w środku lata śpi się „drzwi w drzwi” z sąsiadem. Minusem może być każdorazowe podchodzenie pod górę do toalety i pod prysznic. Plusem z pewnością są rośliny rosnące wzdłuż strumyka, które uprzyjemniają ten księżycowy krajobraz i cieszą oko po wyjściu z namiotu.

Prysznice podobnie jak w Alftavatn, znajdują się w prowizorycznym budynku i są tylko dwa. Wieczorem trzeba czekać w kolejce. Nie ma konieczności zabierania swoich śmieci. Emstrur / Botnar znajduje się 12 km od Hvanngil oraz 16 km od Alftavatn (na północy) i 15 kilometrów od Langidalur (na południe).

Strona internetowa: → https://www.fi.is/en/mountain-huts/emstrur.

Emstrur / Botnar

Budynek z toaletami i prysznicami

Langidalur

Ostatnim przystankiem na szlaku Laugavegur jest położone ok. 200 m n.p.m. Langidalur. Nie spaliśmy tam, ponieważ kontynuowaliśmy wędrówkę szlakiem Fimmvorduhals, który właśnie tutaj, na skraju Laugavegur, ma swój początek.

Prowadzi tam szutrowa droga dla pojazdów terenowych, którą kursują autobusy różnych przewoźników dowożący lub odwożący turystów. Położone jest w obszernej dolinie rzeki Krossá, wśród zieleni.Tutejsze prysznice ulokowane są w większym budynku niż te w Alftavatn oraz Emstrur / Botnar, przez co komfort kąpieli z pewnością również jest większy (cieplej!). W obrębie schroniska funkcjonuje sklep otwierany 3 razy dziennie na pół godziny (godziny poranne, południowe i popołudniowe: dane z 2018 roku). Na tle innych punktów sprzedaży w poprzednich schroniskach, sklep w Langidalur posiadał największy asortyment.

Schronisko Langidalur położone jest 15 km od Emstrur / Botnar (na północy) oraz około 2 kilometry od schroniska Basar ( na południu) na szlaku Fimmvorduhals. Może być punktem końcowym dla osób wędrujących szlakiem Laugavegur lub odcinkiem początkowym dla osób wybierających się na szlak Fimmvorduhals.

Sklep 🙂

Szlak Fimmvorduhals

Szlak Fimmvorduhals łączy dolinę Thorsmork (punkt Langidalur lub Basar) ze Skogar. Mierzy 27 kilometrów długości i zazwyczaj dzielony jest na 2 odcinki:

 • Langidalur / Basar – chaty Fimmvorduskali Baldvinsskali (12-13 km)
 • chaty Fimmvorduskali / BaldvinsskaliSkogar (13-12 km)

Opisane poniżej schroniska są prowadzone przez organizację Útivist lub przez organizację Ferðafélags Íslands. Kemping w Skogar jest prowadzony niezależnie od dwóch wymienionych.

Basar

Schronisko Basar leży około 200 m n.p.m. w dolinie Thorsmork. Nocowaliśmy tam po zakończeniu wędrówki szlakiem Laugavegur i minięciu schroniska Langidalur opisanego powyżej. Tym samym weszliśmy na szlak Fimmvorduhals i skróciliśmy sobie kolejny dzień trekkingu o 2 kilometry.

Istnieje tutaj możliwość nocowania w chacie z dostępem do kuchni lub nocowania pod namiotem. Dla biwakowiczów przewidziano wysoki namiot jako miejsce, w którym można przygotować sobie jedzenie. Toalety oraz prysznice znajdują się w wysokim, murowanym budynku, przez co jest tam nieco cieplej niż w Alftavatn, czy Emstrur / Botnar. Sam kemping jest bardzo rozległy i naprawdę pięknie położony wśród bujnej zieleni. Tym samym nie ma trudności w znalezieniu spokojnego miejsca pod namiot. Dla nas plusem były ćwierkające na drzewach ptaki i kwitnące kwiaty, których w Islandii na co dzień nie doświadczamy.

W 2018 roku nocleg za nocleg w chacie należało zapłacić 6.000 isk / os., za spanie pod namiotem 1.500 isk /os. 5 minut gorącego prysznica kosztowało 500 isk. Prowadzony jest przez organizację turystyczną Útivist.

Basar znajduje się 2 km od Langidalur na szlaku Laugavegur (na północ) oraz ok. 12 km od chat Baldvinsskali lub Fimmvorduskali (na południe).

Strona internetowa: → https://www.utivist.is/english/basar-hut/.

Recepcja w Basar

Fimmvorduskali lub Baldvinsskali

Chata Fimmvorduskali leży około 1.000 m n.p.m. blisko przełęczy Fimmvorduhals, pomiędzy lodowcami Mýrdalsjökull oraz Eyjafjallajökull. Prowadzona jest przez organizację Útivist. Nie ma tutaj pola namiotowego, jedyną możliwością jest nocowanie we wspólnej sypialni. Na wyposażeniu znajduje się również kuchnia oraz toaleta, ale brak jest bieżącej wody, dlatego należy mieć ze sobą jej zapas.

Strona internetowa: → https://www.utivist.is/english/fimmvorduhals-hut/.

Chata Baldvinsskali jest położona nieco niżej, około 900 m n.p.m. i prowadzi ją organizacja Ferðafélags Íslands. Warunki podobne jak w Fimmvorduskali – sypialnia z kuchnią, toaleta na zewnątrz, brak bieżącej wody i brak pola namiotowego.

Strona internetowa: → https://www.fi.is/en/mountain-huts/fimmvorduhals-baldvinsskali.

Chaty Fimmvorduskali oraz Balvinsskali leżą około 10-12 km od schroniska Basar (na półonocy) oraz około 12-13 km od kempingu w Skogar (na południu). Mogą być przystankami na trasie Fimmvorduhals dzielącymi ten szlak na dwie części. Nie korzystaliśmy z żadnej z chat, ponieważ szlak Fimmvorduhals przemierzyliśmy jednego dnia.

Chata Baldvinsskali

Skogar

Kemping w Skogar leży około 20 m n.p.m. przy wodospadzie Skógafoss niedaleko wybrzeża. Można spać wyłącznie pod namiotem, chociaż poza kempingiem w pobliżu także hotel. Brak kuchni, ale obok znajduje się restauracja.

Kemping położony jest przy obszernym parkingu dla turystów, ponieważ miejsce to (wodospad Skógafoss) jest jedną z bardziej znanych atrakcji turystycznych w Islandii. Dla nas, zmęczonych wielogodzinnym marszem nie miało to większego znaczenia, ale obiektywnie rzecz biorąc, jest to tłoczne i głośne miejsce. Podłoże to trawa i ziemia, więc nie mieliśmy trudności w rozbijaniu namiotu. Dla komfortu biwakowiczów postawiono ławki i stoły, ale korzystają z nich również przyjeżdżający turyści. Podobnie z toaletami (2 kabiny w łazience męskiej i 2 kabiny w łazience damskiej), które są przez większość czasu okupowane przez zorganizowane wycieczki autokarowe. Na miejscu znajduje się również zmywalnia naczyń, kubły na śmieci oraz 2 prysznice. Komfort kąpieli był tutaj największy spośród wszystkich pryszniców na trasie.

Obok kempingu w Skogar znajduje się parking dla autokarów i rozkłady jazdy dla różnych przewoźników. Jest to więc miejsce przyjazdu lub odjazdu wielu turystów wybierających się na Fimmvorduhals.

Ceny w 2018 roku: 1.500 isk / os. oraz 300 isk za każde 5 minut ciepłego prysznica.

Kemping w Skogar. W tle wodospad Skógafoss

Wybierając się na szlaki Laugavegur i / lub Fimmvorduhals nie ma innej możliwości niż nocowanie w schroniskach (chata lub namiot). Standard tych miejsc jest nieco zróżnicowany, ale zawsze trzeba pamiętać, że wybieramy się w góry do specyficznego kraju, gdzie przyroda gra pierwsze skrzypce. Dlatego nie znajdziemy tu zbyt wielu udogodnień ani standardu hoteli czy pensjonatów. Naszym zdaniem, to bardzo dobrze się składa, ponieważ skromne warunki nie odciągają uwagi od wyjątkowości spania w górach. Te skromne warunki są naszym zdaniem szyte na miarę, bo pozwalają zaspokajać podstawowe potrzeby, a jednocześnie pozostajemy wystawieni na działanie sił natury, co tutaj w Islandii jest przygodą samą w sobie 🙂

Więcej informacji o szlaku Laugavegur i szlaku Fimmvorduhals znajdziesz we wpisie: →  LAUGAVEGUR + FIMMVORDUHALS. SZLAKI PIESZE W ISLANDII

W Duecie po Świecie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s