Serbska gościnność! (17)

Serbska gościnność! (17)

Czasem muszą minąć długie dni, żeby w nowym miejscu poczuć się swojsko. Tamtym razem, w Serbii, nastąpiło to szybko, bo już pierwszego wieczoru.

Serbia, 09-12.07.2016 (40-43 dzień wyprawy) Dystans: 65 km

Po zjeździe z Transfogaraski spędziliśmy leniwy dzień na kempingu, potem irytujący dzień na głównej drodze i wreszcie długi, upalny dzień w rumuńskich pociągach. Po to, żeby stanąć na tamie, na ziemi niczyjej pomiędzy Rumunią a Serbią. Za sobą zostawiliśmy rumuńskich strażników granicznych, a przed nami czekała serbska kontrola. Już miętosiliśmy paszporty.

– Kuda? (Dokąd?) – zapytał leniwie strażnik.

– Belgrad.

– Ymm… – odparł od niechcenia oddając nam dokumenty i machnął ręką na znak, że możemy jechać dalej.

Droga prowadziła nad Dunajem przez Park Narodowy Djerdap. Rzeka była imponująco szeroka i otoczona górami. W tych okolicznościach rozpoczęła się nasza serbska i nie tylko (bo w ogóle pierwsza) przygoda z międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 6. Upierdliwym mankamentem była trudność w znalezieniu miejsca pod namiot, bo drogę od rzeki dzieliła skalista skarpa wpadająca wprost do wody, a po drugiej stronie wyrastały strome góry.

Było już po zachodzie słońca, kiedy trafiliśmy do wioski Tekija i znaleźliśmy swoje pierwsze serbskie miejsce na nocleg. Różowa plama rozlewała się jeszcze za górami, ale granatowa noc już zaglądała w niebo i powoli farbowała je fioletem. Rozstawiliśmy namiot w wąskim pasie kamienistej plaży. Umyliśmy się przy świetle księżyca, a rzeka cały czas niosła pogłos ludzi biesiadujących w wiosce, za naszymi plecami.

Zegar w telefonie wskazywał kilkanaście minut do godziny 23.00. Musieliśmy się pospieszyć, bo ustna umowa zawarta w języku polsko-serbsko-rosyjsko-angielskim między nami, a właścicielem plaży głosiła, że zamówimy coś w prowadzonym obok barze. Od razu przystaliśmy na ten warunek, wtórując sobie nawzajem przeciągłymi „daaa”, uzupełnianymi dla własnej pewności głośnymi „tak” oraz „yes” 🙂

Z ust właściciela nie schodził uśmiech, a jego młody pomocnik bombardował nas propozycjami podania grillowanej ryby.

– Chyba nic tu nie zjesz – powiedział Kamil, ale gdy panowie dowiedzieli się, że potrzebujemy także czegoś wegetariańskiego, natychmiast rozpoczęli intensywne umysłowo-smakowe improwizacje na temat warzywnego urozmaicenia talerza. Byliśmy przyjemnie zaskoczeni.

Jeszcze lepiej zrobiło się, kiedy usiedliśmy przy stoliku na dworze, a właściciel otworzył dla nas dwa serbskie piwa. Dunaj jak i niebo nad nim były już całkiem granatowe. Srebrny księżyc odbijał się w rzece, ale co jakiś czas rozpraszał się na falach wywołanych przepływającymi barkami. Na ławki na plaży przychodzili młodzi ludzie, żeby pogadać i zapalić papierosa. Była sobota, wioska pełna była dźwięków.

Ucichliśmy, żeby ich posłuchać.

Byliśmy ostatnimi klientami. Piliśmy piwo i jedliśmy serbskie grillowane specjały (ponoć Serbowie są mistrzami grilla. Dwaj panowie, którzy nas obsługiwali byli nimi bez wątpienia.). Patrzyliśmy na ludzi, rzekę, czarne obrysy gór na granatowym niebie i czuliśmy się częścią tej otaczającej rzeczywistości. Czasem muszą minąć długie dni, żeby w nowym miejscu poczuć się swojo. Tamtym razem nastąpiło to szybko, bo już pierwszego wieczoru.

Rankiem po wyjściu z namiotu wszystko wkoło było modre. Niebo, Dunaj i zbocza gór nad korytem rzeki. Obok usłyszeliśmy serbski gwar plażowiczów i beczenie biegających wokół owiec, i szum rzecznych fal wytworzonych przez luksusowe wycieczkowce albo ogromne, stare barki.

Coraz więcej ludzi rozkładało ręczniki na kamieniach, żeby się na nich opalać. Pojawiały się owce wyskubujące trawę. W tych oryginalnych okolicznościach stał i nasz namiot, i turecki wychodek, i prowizoryczny prysznic, pod którym robiliśmy pranie. Mieliśmy wrażenie, że każdy element tamtejszego otoczenia jest wyjątkowo swoisty i zarazem swojski.

Leniwie wytoczyliśmy się na drogę, która nie była łatwa tego dnia. Stromy podjazd między skałami, bez kawałka cienia, słońce parzące w skórę, podmuchy gorącego powietrza. Musieliśmy wyglądać marnie, bo na jednym z postojów spotkani rowerzyści podarowali nam swoje słodkie batony 🙂 Zapomnieliśmy na chwilę o zmęczeniu i skwarze, gdy dotarliśmy do punktu widokowego na tzw. Żelazną Bramę, czyli próg dunajskiego wąwozu.

Staliśmy na szczycie podjazdu, a w dole płynął ogromny wycieczkowy statek, rzeka rzeźbiła szerokie koryto pomiędzy sterczącymi wysoko górami. Po drugiej stronie rzeki biegła rumuńska droga, a spomiędzy drzew wystawała rzeźbiona głowa dackiego króla Decebala (która kosztowała fortunę i ma przypominać ludzkości o megalomańskiej teorii mówiącej, że kolebką cywilizacji jest nikt inny, a Rumuni właśnie).

Wczesnym popołudniem zatrzymaliśmy się w Donji Milanovac, gdzie zostaliśmy w taniej. prywatnej kwaterze na trzy kolejne noce. W tamtym czasie po prostu cieszyliśmy się Serbią. Chodziliśmy na promenadę nad rzeką, żeby kąpać się w Dunaju. Patrzyliśmy na statki, ludzi i swobodnie biegające psy. Poznaliśmy Serba, Milana, z którym spotykaliśmy się każdego wieczoru i rozmawialiśmy o Słowianach, jedzeniu, języku albo historii. Do tego degustowaliśmy serbskie piwa, a na koniec gotowaliśmy wspólny polski obiad.

Po Dunaju cały czas pływały wielkie wycieczkowce. Znad pokładów powiewały kolorowe flagi. Serbskie, austriackie, węgierskie. Kontrastem dla tych drogich rejsów były długie barki transportujące ciężkie towary. W miejscowości Brnjica natknęliśmy się na przystań wielu pordzewiałych barek unoszących się na wodzie. Ten obrazek przypominał zgliszcza, które zaraz skojarzyły się ze smutną i krwawą historią Serbii. Jednocześnie wydawało się nieprawdopodobne, że zdecydowana większość ludzi w tym rozdzieranym wielokrotnie kraju była dla obcych otwarta i życzliwa.

Serbia, 13-14.07.2016 (44-45 dzień wyprawy) Dystans: 125 kilometrów

Następnego dnia pogoda i okoliczności były upierdliwe do jazdy. Dużo wiatru w plecy, ale nie był to orzeźwiający powiew znad Dunaju, a gorący podmuch rozgrzanego powietrza. Nie obyło się bez drzemki na ławce na promenadzie w Golubacu. Czuliśmy się tam trochę jak nad morzem, bo był to punkt, w którym Dunaj osiąga największą szerokość i jest to aż 7 kilometrów!

Wieczorem trudno było znaleźć miejsce pod namiot. Obżarci 5,5-kilogramowym arbuzem szukaliśmy go wokół miasta Veliko Gradište. W okolicy pełno było letników opalających się przy wodzie. W jednym miejscu stały ule, w innym teren był bagnisty. W kolejnym ktoś zrobił sobie wysypisko śmieci, a w następnym ktoś łowił ryby.

Wreszcie wybraliśmy odkrytą polanę nad Dunajem. Weszliśmy stopami do wody. Umycie twarzy po całym dniu spędzonym w nagrzanym powietrzu zawsze jest zbawienne. Odświeżaliśmy to i owo, kiedy Karolina nagle wyskoczyła z wody.

– Co się stało? – zapytał Kamil.

– Co tam jest? Tam po lewej, przy brzegu?

– Ożesz… W życiu nie widziałem takiej wielkiej pijawki! – przyznał.

Zrobiliśmy wzajemny „przegląd”. Na szczęście żadne ohydztwo nie przyczepiło się do skóry. Przenosząc swoje rzeczy znad rzeki na polanę, zauważyliśmy, że oprócz pijawek towarzyszą nam węże. Wyraźnie słyszeliśmy ich pełzanie w wysokiej trawie, a kiedy zaczęliśmy ją udeptywać pod namiot, obudziliśmy całą armię komarów. Gryzły w uszy, policzki, plecy, ramiona, zadki, nogi, czoła. Wbijanie śledzi to była katorga, gdy wystawialiśmy swoje zacne części ciała na front, a potem okładaliśmy samych siebie, myśląc, że odpędzimy upierdliwego wroga 🙂

Skakaliśmy, machaliśmy, wachlowaliśmy się ręcznikami, ale to nie pomagało. Były od nas szybsze. W końcu schowaliśmy się do środka. Zamknęliśmy wejścia oraz sypialnię i położyliśmy się spać. Po chwili leżenia poczuliśmy, że maty pod nami są wilgotne, a powietrze można kroić nożem. Zdjęliśmy koszulki i leżeliśmy w samych majtach. Było nieco lepiej, ale nie ochłodziło to powietrza. Marzyło nam się, żeby rozszczelnić zapięcie sypialni, ale komary! Zaraz potem usłyszeliśmy szelesty w trawie. „Ale przecież węże” – pomyśleliśmy.

Zdecydowaliśmy jedynie poluzować zapięcia od wejść do przedsionka, żeby udrożnić przepływ powietrza. Dały się we znaki zakały 🙂 I to wszystkie niemal naraz!

W środku nocy milion stopni zamienił się zaledwie w tysiąc. Z rana wokół namiotu zastaliśmy orzeźwiający wiatr, ale i tak śniadanie jedliśmy w samej bieliźnie, bo pełne słońce od nowa zaczynało grzać w skórę. Po spakowaniu dobytku wyjechaliśmy na szlak, który po kilku kilometrach zaprowadził nas wprost do rzeki, na której stały dwa promy.

Siedzieliśmy na ławce czekając na rejs i obserwowaliśmy otoczenie. Po prawej na ławach siedziało kilkoro głośno śmiejących się i dyskutujących mężczyzn. Był to rewir załogi promów. Przyszła też kobieta ze starym rowerem. Nie jechała, prowadziła, bo przednie koło toczyło się po sflaczałej gumie. Kobieta żwawym krokiem podeszła do grupy rozprawiających mężczyzn i jednym donośnym zdaniem uciszyła całe towarzystwo. Któryś tam Pan Zdzichu wstał i potulnie podszedł sprawdzić stan roweru. Przykucnął i zaczął pompować koło. Oboje gimnastykowali się przez długą chwilę, wyginali, przyglądali pod różnymi kątami. Wyraźnie niezadowolona kobieta wreszcie machnęła ręką i odeszła.

Po chwili i my zostaliśmy zawezwani na misję. Kamil wyjął własną pompkę, odkręcił pordzewiały wentyl i zaczął wtłaczać powietrze w skapciałą oponę. I on, i kobieta znów gimnastykowali się, wyginali, przyglądali pod różnymi kątami. Kamil zaczął zastanawiać się, czy cokolwiek wskóra. Chciał w jakiś sposób powiedzieć kobiecie, że to wina krzywego wentyla. W tym samym momencie, jakby wyjmując mu z ust, bez skrępowania wypaliła:

– Nosz, jebany wentil! (Jebany wentyl!)

Roześmialiśmy się, a kobieta domyśliła się, że doskonale ją zrozumieliśmy w tym wymownym, wspólnym dla naszych języków wulgaryzmie. W efekcie przy współpracy dwóch par rąk udało się przynajmniej na jakiś czas napompować koło.

Osiemnaście tysięcy manewrów po modrym Dunaju i wysiedliśmy na drugim brzegu. Jechaliśmy dalej, ale był upał, więc po kilkunastu kilometrach zatrzymaliśmy się na ławce w cieniu. Obżarliśmy się słodkimi lodami i z brzuchami do góry leżeliśmy sobie w najlepsze, kiedy ktoś zaczął mówić do nas niezrozumiałe słowa. Zza płotu za nami wystawały dwie uśmiechnięte głowy.

„I don’t understand Serbian, ja nie rozumiem po serbsku” – powiedziało któreś z nas. Po czym usta już układały się do kwestii „ja nie panimaju po serbsku”, ale zatrzymały się w bezruchu. Zdawało się, że usłyszeliśmy słowo „kawa” i przez moment zwątpiliśmy. Siedzieliśmy w gaciach i bez koszulek, przyklejeni do ławki, zgrzani jak dwie parówy. „Kawa”? W TAKI UPAŁ???!!! To się nie mieściło w naszych małych móżdżkach, aczkolwiek gest śmiejących się głów sam w sobie był bardzo miły. A potem oczywiście była pogawędka, z której nikt nic nie zrozumiał, ale przecież to nie szkodzi 🙂

Gdy wyjechaliśmy z powrotem na drogę, dosięgnął nas okropny „wmordewind”, którego przed postojem jeszcze nie było. Nieopodal znaleźliśmy motel i odpuściliśmy dalszą jazdę. Byliśmy wykończeni upałem, a wiatr tylko zwiększał naszą niemoc w odkrytym terenie bez cienia. Wykąpaliśmy się i położyliśmy na półgodzinną, regeneracyjną drzemkę. Nie chciało nam się wierzyć, że przez ten czas temperatura spadła o jakieś 15 stopni C, słońce zasłoniły chmury i spadł deszcz! Błogie orzeźwienie! 🙂

Dalszy ciąg wyprawy w kolejnej części → Szczerbaty Belgrad oraz zgubiony sens podróży (18)

Przebieg trasy przez Serbię

granica RU / SB – Tekija – Donji Milanovac – Golubac – Veliko Gradište – Zatonje – Ram – Banatska Palanka – Dubovac – Kovin -Pančevo – Belgrad – Zemun – Batajnica – Beška – Sremski Karlovci – Nowy Sad – Srbobran – Feketić – Mali Iđoš – Subotica -Palić – Horgoš – granica SB / HU

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Serbska gościnność! (17)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s