Rumunia rowerem, czyli jazda po patelni (11)

Rumunia rowerem, czyli jazda po patelni (11)

„Bune ziua! Wreszcie jest! Wymarzona, wyczekiwana, upragniona Rumunia! Prawdziwa i na własne oczy. Może w pierwszej chwili trudna, może dla nas surowa, ale to przecież Ona. We własnej osobistości”

Rumunia, 21-22.06 2016 (22-23 dzień wyprawy). Dystans: 50 km

Stanęliśmy przy granicy późnym popołudniem. Wciąż byliśmy brudni po porannym, błotnistym skrócie przez węgierską prowincję, a pokaźne ilości brązowej mazi wciąż utrzymywały się na rowerach. Karoliny zbite na Słowacji kolano i obklejone berbeluchą sandały obojga z nas nie wyglądały zbyt korzystnie podczas granicznej przeprawy. Musieliśmy sprawiać wrażenie, jakbyśmy byli uczestnikami przełajowej, transgranicznej i nie do końca legalnej wyprawy 🙂 Kobieta sprawdzająca dokumenty miała przynajmniej zdziwioną minę i groźnie mierzyła nas wzrokiem. Koniec końców przepuściła dalej, ale jej spojrzenie czuliśmy na plecach jeszcze przez najbliższych kilkaset metrów.

Północno-zachodni fragment Rumunii był całkiem płaski i zupełnie rolniczy. Na pierwszych kilometrach spełnił się drogowy stereotyp. Jechaliśmy po resztkach asfaltu, czyli po gęsto usianych dziurach. Potem wjechaliśmy do wsi, spotykając dziesiątki uśmiechniętych gęb, hałaśliwych podwórek, szczekających psów i dokazujących dzieciaków. Mapa podpowiadała, że w wiosce płynie rzeka, co dawało nam nadzieję na porządne umycie się i noclegowe miejsce.

Istotnie była rzeka. Było jej nawet bardzo dużo, aż wylewała się poza swoje koryto. Brudna, popowodziowa woda niosła różne osady i śmieci. Dostaliśmy się na wał i jadąc po nim szukaliśmy miejsca choćby na rozbicie namiotu. Odczekaliśmy, aż minie nas rumuńska ekipa kontrolna sprawdzająca wieczorny stan nawodnienia łąk i pól 🙂

Zatrzymaliśmy się w bezpiecznej odległości od wioski i wyjęliśmy kupioną na Węgrzech butelkowaną wodę. Żeby się umyć. Spod kapsla rozległo się głośne syczenie. Przymknęliśmy oko na tę niespodziankę i przeczekaliśmy kilka minut, żeby dać trochę ujścia dla bąbelków. Lepsza woda gazowana niż żadna albo ta, która płynęła po drugiej stronie wału.

Ale na gazie się nie skończyło. Gaz to było zaledwie pół biedy. W powietrzu zaczęło pachnieć arbuzem i nie był to zapach mydła. Raczej czegoś, co powodowało, że ono nie chciało się pienić, a spocona po całym dniu morda stała się klejąca jak lep 🙂 Z analizy etykiety na butelce nie zrozumieliśmy ani słowa, ale to nic. W końcu podniebienie nie kłamie – myliśmy się węgierską, słodką, arbuzową wodą gazowaną. Potem pękaliśmy ze śmiechu, a w namiocie pachniało gazowanym arbuzem 🙂

Następnego poranka przywitało nas bezchmurne niebo i wysokie słońce zapowiadające rychły upał (w Rumunii czas płynie o godzinę szybciej niż w Polsce). Na drutach siedziały jaskółki, po drugiej stronie wału stały stogi siana, a po drugiej stronie rzeki spacerowały bociany. Pachniało wsią. To widocznie była ta nasza Rumunia!

Zaraz po powrocie na drogę spotkaliśmy patrol policji granicznej i w języku angielsko-rumuńsko-polskim odbyliśmy sympatyczną kontrolę 🙂 Gdzieś jechał wóz konny, gdzieś szczekały psy. Całkiem równym asfaltem dotarliśmy do miasta Carei, gdzie kupiliśmy rumuńskie leje. W krajobrazie miasteczka przeplatały się kamienice, zabytki i komunistyczny beton. W jednej chwili z dystansem patrzyliśmy na ohydny blok, w następnej oniemieliśmy z zachwytu nad niebiesko-złotymi zdobieniami wewnątrz prawosławnej cerkwi.

Przygraniczny Maramuresz nie był zbyt przyjazny do rowerowej jazdy w południowym słońcu. Tamtejszy teren był płaski jak stół i łysy jak kolano. Żadnych drzew przy drodze. Żadnego cienia. Tą bladą przestrzeń wypełniały konie, owce i pasterze. Był też wodopój, przy którym zatrzymywały się samochody, a ich kierowcy napełniali wodą całe kilku litrowe baniaki. Schłodziliśmy twarze i pojechaliśmy dalej.

W mieście Tășnad zatrzymaliśmy się przed sklepem na lody. Dopiero podczas postoju uświadomiliśmy sobie, że tego dnia już nigdzie więcej nie pojedziemy. Byliśmy zgrzani jak czerwone parówki. I w środku, i na zewnątrz. Ucieszyliśmy się, gdy nawigacja w telefonie na obrzeżach miasta pokazała pole namiotowe. Wystarczyło, że zatrzymaliśmy się na ulicy z mapą, a natychmiast ze swojego podwórka wyszedł do nas mężczyzna i zapytał dokąd chcemy jechać, po czym trzykrotnie wytłumaczył i za pomocą gestów pokazał, którędy mamy się udać.

Kemping, do którego dotarliśmy był czymś nieprawdopodobnym. W tym bezlitośnie rolniczym krajobrazie wyrosło coś na kształt kultowego kurortu z odkrytym basenem, czy miejsca na wakacje all inclusive, a przecież wokół były same pola uprawne, stada owiec i biegające psy. Pomyśleliśmy, że Rumuni chyba nie potrzebują drzew do życia, bo również na kempingu nie było żadnego. Właścicielka natomiast mocno się zdziwiła, że pytamy o cień i że nie chcemy rozbijać namiotu na słońcu.

Podczas gdy życie towarzyskie skupiało się w rajskim, hałaśliwym basenie, my spędzaliśmy o wiele milsze popołudnie i wieczór w drewnianej altanie z Olą i Piotrem, parą sakwiarzy z Warszawy, którzy jechali z Serbii, przez Rumunię, Węgry i Słowację do Polski. Przyjemnie było wymienić się doświadczeniami, opowiedzieć o dalszych planach, wspólnie przejrzeć mapy, poczęstować się chałwą i pozmywać razem gary 🙂

Rumunia, 23-24.06. 2016 (24-25 dzień wyprawy). Dystans: 136 km

Rano wstaliśmy skoro świt, żeby wyprzedzić kolejny południowy upał. Zdawało się, że pomiędzy świtem a godziną 11.00 powietrze będzie znośne do jazdy. Z miasta dobiegały już odgłosy rozbudzonych psów, kiedy razem z Olą i Piotrem jedliśmy śniadanie. Pożegnaliśmy się i każdy z nas pojechał w swoją stronę – my wgłąb Rumunii, oni w kierunku Węgier.

Na drodze pagóry, pierwsze rumuńskie podjazdy. Upał jak na safari. Asfalt drogi krajowej niewyraźnie majaczył w gęstym jak budyń powietrzu. Zatrzymaliśmy się przy źródle wody, żeby schłodzić nagrzaną skórę, kiedy na postoju pojawił się mężczyzna na rowerze. W zupełnie zimowych, wysokich butach. Po chwili stwierdził, że jest mu chyba zbyt gorąco i zaprezentował rumuńską metodę zaradczą na upał. Jeden but, drugi but. Już po chwili kłapał z napełnionym obuwiem w kierunku swojej maszyny, a błoga ulga rysowała się na jego twarzy. Aj, jak chlupotało na drodze, chłodziło po nodze! 😀

Dalej kumulacja nieprzyjemności: „wmordewind”, intensywny ruch i brak cienia. Kryzysowa godzina uprzyjemniona lodami na dworcu autobusowym w Zalău, ale potem powietrze stało się jeszcze gęstsze. Przed kołami wyrósł podjazd, słońce parzyło w skórę. Najbliższe godziny spędziliśmy w przydrożnej restauracji, próbując ciorby i nawadniając się litrami wody z lodówki.

Słońce wisiało wysoko do późnej wieczornej godziny. Gdy przestało parzyć, udaliśmy się na poszukiwania miejsca pod namiot. W jednej z wiosek skręciliśmy w polną drogę i za linią domów znaleźliśmy śliwkowy sad, który dawał cień i trochę intymności.

Lały się z nas strugi potu, kiedy stawialiśmy namiot. Nie było szans na siedzenie w środku. Wrzuciliśmy swoje toboły i przez długi czas siedzieliśmy na trawie w samej bieliźnie, czekając aż parna atmosfera nieco się rozrzedzi. Złota kula bardzo powoli zniżała się nad horyzont. Kanapka smakowała poniżej średniej, nagrzana woda wychodziła uszami 🙂

Do tego zewsząd dochodził do nas wiejski gwar. Ulice i podwórka pełne były starych, młodych, dzieciaków, psów i zardzewiałych składaków. W wieczornym „chłodzie” ludzie gawędzili, siedzieli na ławkach, naprawiali gospodarskie sprzęty. Dzieci zazwyczaj biegały albo pedałowały między dziurami w asfalcie, a wyrostki w małych grupkach kombinowały coś na boku. Wszelkie oznaki życia ucichły około godziny 23.00, kiedy ludzie schowali się w domach, a psy ułożyły w swoich budach.

Gdy o 4.00 zadzwonił budzik, na zewnątrz było ciemno. Nad sadem jeszcze długo świecił księżyc, jednak kolor nieba z każdą kolejną chwilą postępował już od granatów w kierunku fioletów i porannych różów. Spakowaliśmy się i około 6.00 rozpoczęliśmy dalszą podróż. Zaspani i zmęczeni, ale dziwnie spokojni.

Psy jeszcze niepewnie węszyły wokół drewnianych bud, ludzie wyrwani ze snu zaczynali krzątać się po swoich obejściach. Byli nie do końca obecni i spowolnieni. Jakby zawieszeni między snem a rzeczywistością, ale mimo to prawdziwi. Oddający się intuicji i codziennym nawykom. Złote słońce kładło się po zmurszałych dachach dodając przydomowym sadom soczystości. Nasze myśli przecież też zostały dopiero co rozbudzone. Wpasowywały się w tę poranną atmosferę z łatwością i płynęły przez rumuńską baśń, jakby nadal we śnie 🙂

„Bune ziua!” – krzyczeliśmy do wszystkich, a staruszki z kolorowymi chustami na głowach odwdzięczały się szerokimi uśmiechami 🙂 Były też wozy konne, ludzie na składakach, mężczyźni w kapeluszach, klapkach i jasnych koszulach albo rozciągniętych podkoszulkach. Świat obudził się na dobre. Słońce ciepło oświetlało rumuńską prowincję. Domy, dachy, szopy, kościoły, płoty, owce oraz ludzi.

Już około południa mieliśmy za sobą 60 kilometrów drogi oraz upatrzone miejsce na skwarne nicnierobienie. Dlatego w wiejskim kramie kupowaliśmy wielki, biały bochen chleba, pomidory, jabłka i słodycze. A zaraz potem pedałowaliśmy z powrotem za wieś, żeby z niedowierzaniem gapić się na rzekę i w zafascynowaniu studiować dynamikę życia sterczących w niej krów 🙂

Chociaż znajdowaliśmy się w rolniczym terenie, to woda spływająca z pobliskich, transylwańskich wzgórz, nadawała jej górskiego charakteru. Koryto zawijało się między wzniesieniami terenu, a na zboczach rosły drzewa – więc od momentu zenitu na naszą korzyść rósł także cień! Czuliśmy się tak, jakby Rumunia wreszcie wpuściła nas do środka, pozwoliła jechać dalej, wsparła naszą wyprawą, może nawet objęła ją  patronatem 😀

Niespiesznie przechodziliśmy bród rzeki. Flegmatyczne mućki majtały ogonami, mieliły żuchwami, drapały się przy użyciu kopyt. Przesunęły się na nasz widok i wcisnęły w zakole rzeki, żebyśmy mogli przejść na drugą stronę. Ale nam wcale się nie spieszyło – bo woda przyjemnie chłodziła w kostki i jeszcze dlatego, że nie mogliśmy oderwać wzroku od całego, wielkiego stada.

Wkrótce do zwierząt przybyła młoda kobieta w zaawansowanej ciąży z plecakiem jedzenia na ramionach i około trzyletnim chłopcem na rękach, żwawo popędzająca krowy i swoją starszą córkę (co za siła i determinacja!).

Niebawem inny pasterz zaczął spędzać z pobliskich wzgórz wielkie stado owiec. W tym czasie kobieta przepędziła krowy na drugą stronę drogi, żeby ułatwić dostęp do wodopoju. Taka zmiana miejsc trwała regularnie aż do wieczora, a my cały czas byliśmy mimowolnymi świadkami ich ciężkiej pracy. Małe, białe bobki zbiegały ze zbocza za swoim przewodnikiem, aż stawały się coraz większe i większe. Pędziły na nasze leniwe obozowisko, a my oglądaliśmy je wśród głośnej, beczącej kanonady. Braliśmy udział w tej scenie, byliśmy w miejscu zdarzeń. Bliżej Rumunii. I jeszcze bardziej w niej zakochani! 🙂

Zafascynowani obserwowaliśmy ciężką pracę pasterzy. Pełni wdzięczności cieszyliśmy się z kawałka cienia i chłodnej wody. Z zaciekawieniem patrzyliśmy jak przed wieczorem nad rzekę przyjechał niewielki dostawczy samochód. Z przodu wysiadły dwie osoby, po chwili tylnymi drzwiami kolejne 6, czy 7 sztuk 🙂 Młodzi Rumuni w ubraniach rzucali się do wody, krzycząc do nas „Disco Polako! Bara-bara! Lewandowski!” 🙂

Wieczorem zerwał się wiatr, który przygnał wielkie, ciemne chmury. Wysoka trawa szumiała w kolejnych podmuchach, skrzypiało stare drzewo nad rzeką. Szczęśliwi patrzyliśmy na rumuńskie niebo. Otwarci na to, co przyniesie kolejna godzina i następny dzień.

Dalszy ciąg podróży we wpisie → Na pięknym, zielonym zadupiu (12)

Przebieg trasy przez Rumunię

granica HU / RU – Berveni – Carei – Tășnad – Săcășeni – Bobota – Bocșa – Crișeni – Mirșid – Popeni – Jibou – Hida – Fildu de Jos – Huedin – Beliș – Poiana Horea – Albac – Câmpeni – Abrud – Tăuți – Alba Iulia – Sebeș – droga DN 67C (Transalpina) – Novaci – Polovragi – Izvoru Rece – Horezu – Romanii de Jos – Pietrari – Râmnicu Vâlcea – Aldesti – Tigveni – Curtea de Argeș – droga DN 7C (Transfogaraska) – Cârțișoara – Cârţa – Avrig – Sibiu – Craiova – Drobeta Turnu Severin (kolej CFR) – granica RU / SRB

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s