Kempingi w Czechach (Sudety). Subiektywny ranking pól namiotowych

Tuż przed naszym pierwszym rowerowym wyjazdem do Czech (lato 2015) stworzyliśmy sobie bazę pól namiotowych znajdujących się w zasięgu planowanej trasy. Poniżej prezentujemy poznane przez nas czeskie kempingi w formie rankingu.

Jako, że uwielbiamy biwakowanie, korzystaliśmy wyłącznie ze spania pod namiotem i tylko tej formy zakwaterowania dotyczy poniższy ranking. Zasięgiem obejmuje czeskie Sudety wzdłuż polsko-czeskiej granicy i dotyczy trasy opisywanej w tym poście: Rowerem przez Sudety w Czechach. Możliwe, ba! niemal pewne, że nie będziecie podróżować taką samą trasą jak my, ale może poniższe informacje pomogą Wam wybrać wypadowe miejsce na urlop albo podpowiedzą gdzie warto się zatrzymać.

Jest to oczywiście subiektywny ranking i został stworzony z punktu widzenia dwóch dorosłych osób podróżujących na rowerach, które w danej okolicy są jedynie przejazdem. Potrzebują zjeść, odpocząć i umyć się. Nawet jeśli podróżujesz autem i / lub zatrzymujesz się w danym miejscu na dłużej, zachęcamy do czytania. Opisy poszczególnych kempingów wykraczają poza nasze indywidualne potrzeby.

Obiad na plaży w AUTOCAMP Šlechtův palouk

Punktacja, czyli co się liczy dla sakwiarza

Przy ocenie danego kempingu istotne dla nas były:

  1. dostęp do kuchni (kuchenka, zmywalnia),
  2. położenie w cichym, spokojnym miejscu,
  3. ciepły prysznic (najlepiej wliczony w cenę noclegu).

Za każde z tych kryteriów liczymy po jednym punkcie. Jeśli dane miejsce spełnia kryterium jedynie częściowo (np. ciepły prysznic jest płatny, w kuchni nie ma kuchenki), przyznajemy połowę punktu. Dodatkowym atutem danego pola namiotowego niezaprzeczalnie jest dla nas malowniczość terenu, za którą jesteśmy skłonni przyznać jeden punkt.

W kryteriach NIE uwzględniamy aspektów estetycznych kuchni takich jak np. wystrój, wiek i jakość udostępnianego sprzętu. Wszędzie, gdzie korzystaliśmy z kuchni, dało się ugotować jedzenie i elegancko pozmywać gary. Liczy się dla nas sam fakt zaoszczędzenia gazu we własnym kartuszu i łatwe utrzymanie czystości naczyń. Niemniej jednak miejsca te są bardzo zróżnicowane.

Nieistotne dla nas były także dodatkowe standardy, które oferowały pola (np. lokal gastronomiczny, basen, bilard, plac zabaw dla dzieci), choć uwzględniamy je w opisach poszczególnych kempingów. W kryteriach 1-3 znaczące jest, że żaden z naszych noclegów na danym polu nie przekroczył dwóch nocy. Gdybyśmy zatrzymywali się na dłużej, ważne byłyby, poza powyższymi, również inne aspekty funkcjonowania pól: dostęp do pralni, cena, dostęp do lodówki, mała odległość od lokali usługowo-handlowych (uwzględnione w opisach). A więc 3, 2, 1:

1.Kemp Hejnice

OCENA: 4p (kuchnia: 1p, położenie: 1p, prysznic: 1p + dodatkowo malowniczość terenu 1p).

GDZIE: miasto Hejnice, Góry Izerskie.

POŁOŻENIE: teren płaski. Kilkadziesiąt metrów od drogi, przy rzece Smědá. W zasięgu spaceru lokale usługowo-handlowe w mieście. Tuż obok pola znajduje się kąpielisko z widokiem na otaczające góry.

NOCLEGI: domki, namioty, przyczepy/kampery.

CZYNNE: maj – wrzesień.

CENY: 50 KCZ za namiot na noc. Obowiązuje cena 50 KCZ za osobę za dobę oraz 10 KCZ opłaty klimatycznej (tylko dorośli). Ceny domków to 600 KCZ na dobę dla 4 osób.

WYPOSAŻENIE: toalety, umywalki, prysznice bez dodatkowych opłat, w pełni wyposażona kuchnia (wraz z naczyniami), taras, Wi-Fi.

STRONA: http://www.autocamphejnice.eu

2.AUTOCAMP Šlechtův palouk

OCENA: 3,5 punktów (kuchnia: 1p, położenie: 1p, prysznic: 0,5p + dodatkowo malowniczość terenu 1p).

GDZIE: wieś Pastviny, Góry Orlickie.

POŁOŻENIE: bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym, w zatoce. Z dala od ruchliwych dróg. Teren płaski. Nieskrępowany dostęp do brzegów jeziora.

NOCLEGI: pod namiotem, kampery/przyczepy, domki.

CZYNNE: od kwietnia do końca października.

CENY: za osobę powyżej 16 r.ż. obowiązuje cena 60 KCZ na dzień oraz 80 KCZ na dzień za średni namiot. Ceny domków uzależnione są od wielkości i wyposażenia. Opłata klimatyczna to 15 KCZ za dobę.

WYPOSAŻENIE: toalety, umywalki, prysznice dodatkowo płatne (automat) 5 KCZ za minutę pod ciepłą wodą, kuchnia (zlew, bieżąca woda, kuchenki, czajniki, gniazdka elektryczne), bufet z barem, Wi-Fi, plac dla dzieci.

STRONA: http://www.atcslechtuvpalouk.cz

3.Camp Kamenec

OCENA: 3 punkty (kuchnia: 1p, położenie: 1p, prysznic: 1p).

GDZIE: Teplice nad Metují, Góry Stołowe, w pobliżu tzw. skalnych miast.

POŁOŻENIE: na pagórkowatym terenie. Z dala od głównej drogi, na uboczu miasta. W zasięgu lokale usługowo-handlowe.

NOCLEGI: domki, namioty, przyczepy.

CENY: wynoszą 60 KCZ za namiot na dobę oraz 65 KCZ za osobę powyżej 12 r.ż. Opłata klimatyczna to 15 KCZ za dobę (od 18 r.ż.). Miejsce w domku wynosi 135 KCZ za osobę.

WYPOSAŻENIE: toalety, umywalki, prysznice z ciepłą wodą w cenie zakwaterowania, kuchnia (czajnik, kuchenka, zlew, bieżąca woda, stoły, ławki), Wi-Fi. W toalecie radio z muzyką 🙂

STRONA: http://www.camp.adrspach-ubytovani.cz

4.AutoCamping Bobrovník

OCENA: 2,5 punktów (kuchnia: 1p, położenie: 1p, prysznic: 0,5p).

GDZIE: wieś Lipová-lázně, w sąsiedztwie miasta Jesenik, na styku pasma Wysokiego Jesenika i Gór Złotych.

POŁOŻENIE: na płaskim terenie. Kilkadziesiąt metrów od głównej drogi, osłonięty pasami drzew. Na uboczu miejscowości, brak lokali handlowo-usługowych w najbliższym otoczeniu.

NOCLEGI: możliwość rozbicia namiotu, parkowania kampera/przyczepy, spania w motelu lub w domku.

CZYNNE: cały rok.

CENY: zależne od sezonu. Od czerwca do sierpnia obowiązuje cena 43 KCZ za namiot i 60 KCZ za osobę powyżej 12 r.ż. na dzień. Ceny noclegów pod dachem uzależnione są od liczby łóżek, opcji wyżywienia itd. Opłata klimatyczna to 12 KCZ.

WYPOSAŻENIE: toalety, umywalki, płatne dodatkowo prysznice (automat), pralnia, kuchnia (zlew, bieżąca woda, stół, kuchenka, lodówka, czajnik), bufet z barem.

STRONA: http://www.bobrovnik.cz

5.Zákoutí

OCENA:  1,5 punktów (kuchnia: 1p, położenie: 0p, prysznic: 0,5p).

GDZIE: Deštné v Orlických horach, Góry Orlickie.

POŁOŻENIE: w oddaleniu kilkunastu metrów od drogi. Nad potokiem przepływającym przez miejscowość. Na płaskim terenie. W okolicy kilka sklepów, lokali gastronomicznych.

NOCLEGI: pokoje, domki, namioty, kampery/przyczepy.

CZYNNE: prawie cały rok (zamknięte na kilka tygodni przed i po letnim sezonie).

CENY: w szczycie sezonu 65 KCZ za osobę powyżej 15 r.ż. 80 KCZ za średni namiot oraz 10 KCZ opłaty klimatycznej. Ceny pokojów i domków zależne od ilości osób i wyposażenia.

WYPOSAŻENIE: toalety, umywalki, suszarki do włosów, gniazdka elektryczne, prysznice dodatkowo płatne (automat), kuchnia (zlew, bieżąca woda, kuchenka, czajnik, lodówka), basen, bar, taras z ławkami, pralnia, Wi-Fi, plac zabaw dla dzieci.

STRONA: http://www.zakouti.eu

6.Euro-Air Camp

OCENA: 1 punkt (kuchnia: 0,5p, położenie: 0p, prysznic: 0,5p).

GDZIE: miasto Vrchlabi, Karkonosze. Miasto potocznie nazywane jest „bramą Karkonoszy” ze względu na łatwy z niego dostęp w serce pasma.

POŁOŻENIE: na krańcu miasta, przy głównej drodze. Po drugiej stronie ulicy trawiaste lotnisko dla małych samolotów. Teren płaski. Blisko do dużego marketu, w mieście lokale handlowo-usługowe.

NOCLEGI: namioty, przyczepy/kampery, pokoje, domki.

CZYNNE: cały rok

CENY: 60 KCZ za osobę za noc w szczycie sezonu (lipiec – sierpień). W zależności od wielkości namiotu należy się pomiędzy 60-130 KCZ za namiot. Opłata klimatyczna wynosi 10 KCZ. Ceny domków i pokojów oczywiście zależne od liczby osób. Poza sezonem obowiązuje 20% ceny.

WYPOSAŻENIE: toalety, umywalki, dodatkowo płatne prysznice (automat), pralnia, zmywalnia (bieżąca woda, zlew), restauracja z barem, kręgle, basen, bilard, plac dla dzieci.

STRONA: http://www.euro-air-camp.cz

Podsumowanie

Jak widać, jest to rzeczywiście ranking bardzo subiektywny. Wiemy, że każdy ma inne potrzeby. Nasze były podstawowe, dlatego tak nisko oceniliśmy pola, na których jest podwyższony standard. Dzięki informacjom wykraczającym poza przyjęte przez nas w ocenie kryteria można wyrobić sobie własną opinię na temat danego kempingu. A najlepiej wziąć i pojechać! 🙂

W Duecie po Świecie

Reklama

3 uwagi do wpisu “Kempingi w Czechach (Sudety). Subiektywny ranking pól namiotowych

  1. Mnie czeski camping kojarzyć się będzie z górą papierów i formularzy, jaki nam przyszło wypełniać podczas rowerowej wyprawy. Ta konieczność dotyczyła każdego z osobna więc pisania było co nie miara, aż budkę z browarem zamknęli :/ Tyleśmy się napili 😉

    Polubienie

  2. Hej. Ucieszyło mnie, że macie dokładnie te same kryteria oceny:) Ja bym jeszcze dodała cenę. Czasem podróżuję sama samochodem a śpię w namiocie na polu biwakowym. Po policzeniu opłaty za namiot, samochód i osobę wychodzi nieraz prawie 100 zł za noc. Mało przyjemnie:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s