Pogranicze polsko-czeskie. Miasta i miasteczka

Pogranicze polsko-czeskie

Gdybyśmy mieli wybierać: miasto albo wieś – zazwyczaj wybralibyśmy wieś. Ale czy w Czechach sprawy są takie oczywiste? Pogranicze polsko-czeskie zaskoczyło nas architektoniczno-urbanistycznie.

Wolimy być blisko przyrody. Ale trzeba przyznać, że w jednej z naszych czeskich podróży pojawił się spory pierwiastek zaciekawienia (może nawet chwilami niedoczekania), gdy zbliżaliśmy się do kolejnych miast lub miasteczek. Praktycznie każda z tych miejscowości miała w sobie dobry urok i prezentowała perełkę budownictwa. Poniżej pokazujemy 3 naszym zdaniem najciekawsze i najładniejsze odwiedzone przez nas czeskie miasta, które skrywa pogranicze polsko-czeskie.

dscn2554

OPAVA

Początkowo (przy wjeździe od strony wschodniej) szara, bura, nijaka – domy, markety, chodniki. Im bliżej centrum, tym ciaśniejsza, zadbana zabudowa. To nic, że kanciaste bloki sąsiadują ze zdobieniami kamienic. Tutaj wszystkie bryły do siebie przylegają, są rozplanowane tworząc spójną kompozycję. Czyste chodniki i place, ławki, kolorowe trolejbusy i latarnie uprzyjemniają oglądanie miasta. Opava jest też „wieloepokowa”, bo kryje w sobie zabytki zarówno z okresu średniowiecza, renesansu, czy baroku. Pod względem wielkości można ją porównać z polskimi powiatówkami, a przecież imponuje instytucjami takimi jak teatr (Teatr Śląski wystawiający światowe tytuły), muzeum regionu (Muzeum Ziemi Śląskiej) albo Uniwersytet Śląski ze znanym Instytutem Fotografii Kreatywnej. Nadaje jej to nieco czaru wielkomiejskości, zachowując jednocześnie urok niewielkiej i spokojnej miejscowości.

Położenie: Opava leży na Czeskim Śląsku (Śląsk Opawski), w kraju morawsko-śląskim, około 4km od granicy z Polską (w linii prostej). Jest oddalona o około 30km od Raciborza. Przez miasto płynie rzeka Opava i Morawica.

Zaplecze turystyczne: hotele i hostele. Sklepy, restauracje i inne lokale gastronomiczne. Informacja turystyczna (Městské informační centrum) na tzw. Górnym Rynku (Horní náměstí 381/67), obok ratusza (Radnice).

Okolica: około 30km na północny-zachód od Opavy rozlegają się Góry Opawskie, zaś na południowy-wschód od miasta leży Ostrawa (stolica kraju morawsko-śląskiego). Krajobraz w mieście oraz bezpośrednio wokół niego jest płaski.

Warte odwiedzenia:

 • Muzeum Ziemi Śląskiej (Slezské zemské muzeum), czyli synteza wiedzy o regionie (kultura, przyroda, historia) zebrana w bogato zdobionym neorenesansowym budynku.
 • Dolny Rynek – dawne kolegium jezuickie i barokowy kościół pw. Św. Wojciecha.
 • Górny Rynek, gdzie znajduje się ratusz miejski z wieżą Hláska pochodzącą z epoki renesansu, a naprzeciwko neorenesansowy Teatr Śląski (Slezské divadlo).
 • XIV-wieczna konkatedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z surowej, czerwonej cegły.
dscn2541

Muzeum Ziemi Śląskiej

dscn2567

Dolny Rynek

dscn2573

Dolny Rynek z fragmentem przedniej elewacji Kościoła pw. Św. Wojciecha

dscn2576

dscn2582

Teatr Śląski z konkatedrą pw. Najświętszej Maryi Panny (po lewej) na Górnym Rynku

dscn2583

dscn2597

Ratuszowa wieża Hlaska

HRONOV

„Taki sobie Hronov” – myślimy, aż niepozorna ulica biegnąca z południowej strony miasta wprowadza nas do centrum. Rozległy plac otoczony zadbanymi domami oraz kamienicami, teatrem i w naszej ocenie rewelacyjnym budynkiem szkoły zachęca, żeby usiąść na ławce i chłonąć to całe zagospodarowanie przestrzeni. Z jednej strony placu biegnie co prawda główny, choć wąski przepust przez miasto, ale sąsiedztwo zacnej zabudowy pozwala poczuć się tu spokojnie i bezpiecznie. Naszym zdaniem centrum Hronova to, podobnie jak Opava, miniatura wielkiego miasta. W dodatku to mała ojczyzna znanych artystów – pisarza Aloisa Jiráska i Karela Čapka oraz jego brata – malarza Josefa Čapka, który w geście literackiej pomocy bratu wymyślił popularne słowo „robot”.

Położenie: kraj hradecki. Miasto leży około 4km od granicy z Polską w linii prostej, z kolei około 12km od Kudowy-Zdroju. Przepływa tędy rzeka Metuje.

Zaplecze turystyczne: w samym Hronovie znajduje się hotel oraz sklepy i kilka lokali gastronomicznych. Bardziej rozwinięte zaplecze turystyczne znajduje się w pobliskim mieście Nachod oraz Kudowie-Zdroju.

Okolica: miasto leży w płaskim terenie. Na południu znajdują się Góry Orlickie, na północy Góry Stołowe. Około 9km dzieli Hronov od Nachodu (w kierunku południowym).

Warte odwiedzenia:

  • Teatr im. Aloisa Jiráska (Jiráskovo divadlo), nauczyciela i znanego w Czechach pisarza.
  • Budynek szkoły podstawowej (Obecná škola) z wieżą zegarową.
  • Muzeum Aloisa Jiráska (Muzeum Aloise Jiráska), czyli zabytkowy dom z końca XVIII wieku, w którym urodził się pisarz.
  • Kościół pw. Wszystkich Świętych wybudowany pierwotnie jako gotycki (w XIV wieku), potem przebudowywany oraz renesansowa dzwonnica.
  • XVIII-wieczna kolumna maryjna na rynku w złotej barwie.
dscn2934

Teatr im. Aloisa Jiraska

dscn2928 dscn2929 dscn2944 dscn2945 dscn2947

FRYDLANT

Zamek na wzgórzu oraz bogato zdobiony ratusz to najbardziej charakterystyczne elementy fryndlantskiej przestrzeni. Może nie ma tu uroku jak z bajki, bo między pięknymi kamienicami stoją też nieużytki, ale rynek tego miasta to bardzo przyjemna miniatura wielkomiejskich starych rynków, a zamek to wciągająca gra zróżnicowanych figur i kształtów.

Położenie: kraj liberecki. Miasto Frydlant leży w tzw. Cyplu Frydlanckim, kilka kilometrów na wschód od najbliższego przejścia granicznego nad rzeką Smědá (pol. Witka).

Zaplecze turystyczne: w okolicy nie ma problemu ze znalezieniem noclegu, ponieważ jest to teren atrakcyjny turystycznie. W samym Frydlancie można przespać się w hotelu albo pensjonacie. Są markety oraz mniejsze sklepy i informacja turystyczna (w ratuszu).

Okolica: teren jest pagórkowaty, dalej na południowy-wschód: górzysty (Góry Izerskie).

Warte odwiedzenia:

 • Zamek Frydlant, czyli konstrukcja pamiętająca czasy średniowiecza a przebudowana w XV wieku na styl renesansowy. Ponoć można w nim obejrzeć kolekcję fajek, dziecięce zabawki z XIX wieku, meble oraz wyposażenie dawnej kuchni i zamkowej łazienki.
 • Rynek miejski z wieloma zadbanymi, zdobionymi kamienicami. Znajduje się tutaj pomnik Wallensteina, jednego z dawnych władców Frydlantu. Największą uwagę przykuwa jednak neorenesansowy ratusz (XIX wiek) z wieżą z zegarem.
 • Kościół Znalezienia Krzyża Świętego zbudowany w okresie renesansu na fundamentach starszego kościoła.
 • Mechaniczna szopka betlejemska wykonana przez miejskiego rękodzielnika (ulica Zahradni blisko rynku), znajdująca się w starym domu artysty.
Frydlancki ratusz

Frydlancki ratusz

imgp2051

Pomnik Wallensteina na rynku we Frydlancie

Pomnik Wallensteina na rynku we Frydlancie

imgp2062 imgp2105

Zamek we Frydlancie

Zamek we Frydlancie

imgp2120 imgp2127 imgp2139 imgp2142

W Duecie po Świecie

Czytaj więcej o czeskim terenie przygranicznym: → Czeskie Sudety rowerem. 500 km na urlop

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Pogranicze polsko-czeskie. Miasta i miasteczka

 1. na pogranicze polsko-czeskie ciągnie mnie już drugi rok i w te wakacje planujemy wreszcie tam pojechać, bo tak jak piszecie, okolice te są naprawdę świetne. 😉 i na pewno do tych trzech miast też zajrzymy, chociaż kilka innych na liście tez mamy. 😉 sporo uroczych zamków czy malowniczych ruin tam jest, a te najbardziej mnie interesują, dlatego Frydlant tak mi się podoba na tych zdjęciach. 🙂
  pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

  • Słyszeliśmy, że Nachod też jest piękny, ale nie mieliśmy okazji się o tym przekonać, bo byliśmy tam tylko bardzo szybkim przejazdem. Trzymamy kciuki za Wasze czeskie wakacyjne plany. Sami też jeszcze kiedyś odwiedzimy te strony, bo poza tym, że są po prostu ciekawe, to jeszcze bardzo ciepło zapadają w pamięć 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s